Get Adobe Flash player

Powiat Poddębicki oszczędza i chroni naturę

Chcielibyśmy w przyszłości produkować na potrzeby własne urzędu energię elektryczną z promieni słonecznych ? mówi Ryszard Rytter, starosta poddębicki.

Jak postrzegacie Państwo ekologię w powiecie poddębickim?
- Jesteśmy powiatem, dla którego od wielu lat priorytetem jest ekologia i ochrona środowiska. Świadczy o tym szereg inwestycji zrealizowanych w tym zakresie na naszym terenie. Z roku na rok zwiększa się wykorzystanie odnawialnych źródeł energii. W Uniejowie i Poddębicach w szybkim tempie rozwija się turystyka i lecznictwo w oparciu o zasoby wód geotermalnych, wody te wykorzystywane są również w ciepłownictwie.

Więcej…

Energia dla powiatu. Przyszłość przed nowoczesnymi technologiami produkcji

alt

- Przyszłości energetycznej powiatu należy upatrywać w nowoczesnych technologiach produkcji energii elektrycznej opartych o wiatr, słońce, wodę czy też energię z biomasy i geotermalną - uważa Małgorzata Waszak, starosta koniński.

30 września 2013 w Tłokini koło Kalisza odbędzie się trzecia regionalna konferencja klimatyczna realizowana w ramach projektu ?Dobry klimat dla powiatów".

Organizatorami są Instytut na rzecz Ekorozwoju i Związek Powiatów Polskich. W konferencji wezmą udział starostwie z województwa wielkopolskiego, którzy zajmą się sprawami związanymi z ochroną klimatu w kontekście regionalnym, możliwościami dofinansowania projektów związanych z ochroną klimatu z dotacji unijnych w latach 2014-2020 oraz o istniejących źródłach wsparcia finansowego na tego typu działania w Polsce.

Zaproszeni na konferencję eksperci doradzą samorządowcom, w jaki praktyczny sposób powinni rozpocząć na swoim terenie działania związane z ochroną klimatu, jak gminy i powiaty powinny ze sobą współpracować w tych sprawach oraz jakie korzyści na poziomie gospodarczym, społecznym oraz poprawy zdrowia mieszkańców uzyskają.

W ramach projektu ?Dobry klimat dla powiatów? publikujemy wywiad z Małgorzatą Waszak, starostą konińskim, o tym jak lokalne samorządy mogą włączyć się w globalną walkę ze zmianami klimatu.

Powiat koniński uczestniczy w projekcie ?Dobry klimat dla Powiatów? i podpisał deklarację ograniczenia gazów cieplarnianych do 2020 roku o 20% w stosunku do 2005 roku, jako jeden z dwóch powiatów w Wielkopolsce, obok powiatu pilskiego.

Więcej…

Samorząd powinien uwzględniać w swojej działalności aspekt klimatu

Wywiad z Markiem Tramś, Starostą Polkowickim i Prezesem Zarządu Związku Powiatów Polskich, który ukazał się na łamach Serwisu Samorządowego PAP z okazji rozpoczęcia cyklu szesnastu Konferencji Regionalnych dotyczących ochrony klimatu i środowiska. Powiat polkowicki jest sygnatariuszem deklaracji ?Dobry klimat dla powiatów?.

Więcej…

Zmiany dotyczące ochrony wód

Zarzuty Komisji Europejskiej związane z niepełną transpozycją przepisów Ramowej Dyrektywy Wodnej i kilku innych dyrektyw dotyczących ochrony zasobów wodnych wymusiły na polskim rządzie opracowanie projektu ustawy o zmianie ustawy - Prawo wodne, ustawy o ochronie przyrody oraz ustawy o udostępnianiu informacji środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko.

Więcej…

Jak powiaty chcą chronić klimat ? wnioski z debat klimatycznych

Edukacja klimatyczna i stabilne prawo jako ważny element zachęty do podejmowania rozwiązań proklimatycznych i środowiskowych ? to dwa elementy, które przewijały się podczas dyskusji na powiatowych debatach klimatycznych organizowanych przez Instytut na rzecz Ekorozwoju i Związku Powiatów Polskich.

Więcej…

Więcej artykułów…

LIDER PROJEKTU
instytut logo2

 

PARTNERZY PROJEKTU

cep logo1

Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej szczegółów znajdziecie TUTAJ.

Akceptuję warunki.

EU Cookie Directive Module Information