Get Adobe Flash player

O Dobrym Klimacie w województwie lubelskim

24 października odbyła się kolejna Konferencja Regionalna. Tym razem gościliśmy w Powiecie Lubelskim. Liczny udział w konferencji wzięli nie tylko samorządowcy, ale także przedstawiciele świata nauki oraz organizacji pozarządowych. Konferencję otworzył gospodarz Paweł Pikula, Starosta Lubelski i jednocześnie przewodniczący Konwentu Powiatów Województwa Lubelskiego.

 

W pierwszej części konferencji przedstawione zostały wyniki debat klimatycznych, których odbyło się 90 na terenie całego kraju. Naturalnie, dużym zainteresowaniem cieszyły się wyniki debat przeprowadzonych w powiatach województwa lubelskiego. Łącznie w debatach wzięło udział 1900 osób. Kolejnym elementem było zaprezentowanie uczestnikom przeprowadzonych pięciu obliczeń śladu węglowego, które to dane są bardzo istotnym elementem kreowania polityki ochrony powietrza i klimatu, a ujmując zagadnienie szerzej ? polityki ochrony środowiska.

Podczas konferencji odbyła się także dyskusja panelowa, w której udział wzięli starosta Paweł Pikula, dr Krzysztof Siwek z Pracowni Monitoringu Meteorologicznego Uniwersytetu Marii Skłodowskiej-Curie w Lublinie oraz Wojciech Szymalski, koordynator projektu Dobry Klimat dla Powiatów. Podczas panelu sformułowano kilka ważnych wniosków. Przede wszystkim podkreślano konieczność szerokiej edukacji ekologicznej, nie tylko w szkołach, ale także dla ludzi dorosłych. Jeśli chodzi o samorząd powiatowy, to może on odegrać znaczną rolę w działaniach na rzecz szeroko rozumianej ochrony klimatu i powietrza. Oczywiście, ważne są dla takiej działalności sposoby jej finansowania i regulacje prawne. Niemniej już teraz ważna jest wymiana dobrych praktyk i wiedza, co i jak w zakresie klimatu czynią inni. Możliwe jest także sięganie po środki unijne, które dość wartkim strumieniem płyną na zadania z dziedziny szeroko rozumianej ochrony środowiska. Bardzo ważną rolę pełnią edukacja i promocja. Jednak podstawą powinno być przesunięcie większych kompetencji w zakresie środowiska do powiatu i usytuowanie go jako lokalnego organizatora i koordynatora przedsięwzięć w zakresie środowiska naturalnego.

Ostatni blok tematyczny konferencji zawierał informacje na temat możliwych źródeł finansowania w zakresie ochrony powietrza i klimatu. Informacje prezentowali: Marek Musiej - przedstawiciel Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubelskiego, Małgorzata Tomczak - specjalista w Zespole Ochrony Atmosfery i Powierzchni Ziemi WFOŚiGW w Lublinie oraz Krzysztof Gałan i Brzegorz Kowalik, przedstawiciele Banku Ochrony Środowiska.

 

Dyskusję prowadził Tadeusz Narkun, zastępca koordynatora projektu. Konferencja Regionalna została zorganizowana w ramach projektu Dobry Klimat dla Powiatów finansowanego w ramach instrumentu finansowego Life+.

LIDER PROJEKTU
instytut logo2

 

PARTNERZY PROJEKTU

cep logo1

Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej szczegółów znajdziecie TUTAJ.

Akceptuję warunki.

EU Cookie Directive Module Information