Get Adobe Flash player

Jak powiaty chcą chronić klimat ? wnioski z debat klimatycznych

Edukacja klimatyczna i stabilne prawo jako ważny element zachęty do podejmowania rozwiązań proklimatycznych i środowiskowych ? to dwa elementy, które przewijały się podczas dyskusji na powiatowych debatach klimatycznych organizowanych przez Instytut na rzecz Ekorozwoju i Związku Powiatów Polskich.

Właśnie zakończył się cykl 93 powiatowych debat klimatycznych projektu Dobry Klimat dla Powiatów. Wzięli w nich udział przedstawiciele powiatów, lokalnych gmin, członkowie organizacji pozarządowych oraz lokalni przedsiębiorcy. Obecność przedstawicieli biznesu z jednej, a przedstawicieli organów samorządowych z drugiej strony dała możliwość skonfrontowania poglądów obu tych grup w dziedzinie zakresu ingerencji w środowisko i klimat. W dyskusjach prezentowano wiele pomysłów na podejmowanie działań chroniących klimat. Podczas debat okazało się, że problematyka ochrony klimatu i adaptacja do zmian klimatu jest w powiatach różnie postrzegana. Niektóre powiaty są bardzo zaangażowane w ochronę klimatu, widząc w tym korzyści dla siebie, inne dopiero rozważają sens działań proklimatycznych.

- Celem naszych debat było sprowokowanie dyskusji w środowisku polskich samorządów na temat konieczności ochrony klimatu i adaptacji do ich zmian. W niektórych regionach Polski debaty przyciągnęły wielu zainteresowanych. Na przykład w Bielsku-Białej czy Mrągowie, liczba uczestników przekroczyła nasze oczekiwania. Ale były też powiaty, gdzie temat działań proklimatycznych wciąż ?raczkuje", a zainteresowanych nim jest niewielu ? mówi dr Wojciech Szymalski koordynator projektu Dobry Klimat dla Powiatów ? cieszy nas jednak fakt, że w wyniku naszych debat do Sieci Powiatów na rzec Klimatu przystąpiło 11 powiatów! Oznacza to, że w Polsce buduje się sieć samorządów, które uznają konieczność ochrony klimatu, widzą w tym wymierne korzyści dla mieszkańców i rozwoju powiatu, chcą dzielić się swoimi doświadczeniami w tym zakresie i stać się liderami działań proklimatycznych w Polsce ? dodaje dr Wojciech Szymalski.

Temat ochrony klimatu ma szeroki wymiar i może być rozpatrywany w wielu aspektach.

Z perspektywy nie tylko czysto ekologicznej czy zmian klimatu, ale również zdrowia mieszkańców, rozwój gospodarki lokalnej poprzez rozwój rozporoszonej energetyki opartej na odnawialnych źródłach energii czy termomodernizacji budynków. Na debatach starano się stworzyć wizję danego powiatu w roku 2030, widząc go przez pryzmat zmian klimatu, jego ochrony i polityki proklimatycznej. Uczestnicy debat prowadzili obrady w grupach, aby na końcu zarekomendować swoje wnioski wszystkim pozostałym uczestnikom, a potem spisane przekazać staroście powiatu.

- Praktycznie we wszystkich debatach, w których byłem uczestnikiem z ramienia projektu, wymieniano dwa czynniki niezbędne do podjęcia skutecznych działań chroniących klimat i środowisko. Pierwszy to edukacja ekologiczna już od pierwszych klas szkoły, a nawet w przedszkolu. Drugim czynnikiem, jaki wymieniano to stabilne prawo jako ważny element zachęty do podejmowania rozwiązań proklimatycznych i środowiskowych. Towarzyszył temu postulat systemu zachęt, także finansowych, gdyż w pierwszej fazie energetyka rozproszona jest kosztowna ? opowiada Tadeusz Narkun ze Związku Powiatów Polskich.

Spisane wnioski z powiatowych debat klimatycznych zostały przedstawione Ministrowi Środowiska. Ministerstwo Środowiska zainteresowane jest przebiegiem projektu Dobry Klimat dla Powiatów i powiatowymi debatami klimatycznymi, nad którymi objęło patronat.

Kolejnym krokiem dyskusji w środowisku samorządowym o adaptacji do zmian klimatu i rozwijaniu lokalnej gospodarki nieemitującej szkodliwych dla klimatu gazów cieplarnianych będzie 16 regionalnych konferencji klimatycznych. Pierwsza z nich odbędzie się już w czerwcu tego roku.

 

Źródło: wartowiedziec.org

LIDER PROJEKTU
instytut logo2

 

PARTNERZY PROJEKTU

cep logo1

Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej szczegółów znajdziecie TUTAJ.

Akceptuję warunki.

EU Cookie Directive Module Information