Get Adobe Flash player

Dobry Klimat dla Powiatów u ministra Korolca

22 marca Marcin Korolec, minister środowiska, przyjął przedstawicieli Instytutu na rzecz Ekorozwoju i Związku Powiatów Polskich. Okazją do spotkania było zakończenie cyklu debat klimatycznych. Przez cztery miesiące debaty odbywały się w powiatach na terenie całego kraju. Łącznie zorganizowano 90 debat ?Podyskutujmy o klimacie w naszym powiecie?. Debaty zostały zorganizowane w ramach wspólnego projektu InE i ZPP zatytułowanego ?Dobry Klimat dla Powiatów?. Patronat nad tymi debatami objął z inicjatywy własnej minister środowiska. Spotkanie dało okazję do przedstawienia wniosków płynących z debat, jako podstawy do dalszych działań nie tylko na rzecz ochrony klimatu, ale także zwiększenia udziału odnawialnych źródeł energii w ogólnym bilansie naszego kraju.

Główne wnioski płynące z debat to przede wszystkim konieczność intensyfikacji i prowadzenia na szeroką skalę edukacji ekologicznej. Podczas większości debat podnoszono też konieczność stworzenia stabilnych ram prawnych dla rozwoju OZE oraz wieloletnich programów wsparcia dla firm i osób prywatnych, które chcą na większą skalę stosować technologie OZE.

Spotkanie dało także okazję do zaprezentowania ministrowie całego projektu ?Dobry Klimat dla Powiatów, który jest dopiero na półmetku realizacji swoich zadań, a zakończenie projektu odbędzie się w 2015 r.

Minister Korolec nie ukrywał swojego podziwu dla tego wielkiego przedsięwzięcia. Nie miał więc wątpliwości i zadeklarował wsparcie Ministerstwa Środowiska oraz swoje osobiste dla przeprowadzenia przewidzianych projekcie 16 konferencji regionalnych poświęconych ochronie klimatu i przeciwdziałaniu skutkom jego zmian. Wsparcie to polegać będzie między innym na zapewnieniu przez ministra udziału w konferencja kompetentnych i posiadających aktualną wiedzę o środkach finansowych, które w najbliższej perspektywie finansowej będą do wykorzystania w zakresie ochrony klimatu i rozwoju OZE.

Przedstawiciele Związku Powiatów Polskich przedstawili występujące w powiatach konkretne problemy związane ze zmianami klimatu. Przedstawili także ministrowi wielki potencjał, jakim dysponuje nasze stowarzyszenie. Minister potwierdził, że rola powiatów w prowadzeniu polityki dotyczącej środowiska powinna być większa i przyjął ofertę gotowość Związku do szerokiej współpracy z ministerstwem środowiska w unowocześnianiu i dostosowywaniu do obecnych polityki w zakresie szeroko rozumianych problemów występujących w efekcie zmian klimatycznych.

Uczestnikami spotkania z ministrem Korolcem byli: Andrzej Kassenberg- Prezes Instytutu na rzecz Ekorozwoju, Krzysztof Kamieniecki ? wiceprezes instytutu oraz Wojciech Szymalski ? Koordynator projektu Dobry Klimat dla Powiatów; ze strony Związku Powiatów Polskich: Zenon Rodzik ? wiceprezes Zarządu Związku Powiatów Polskich i zarazem Starosta Opolski (lubelskie), Józef Netorowicz ? ekspert ZPP do spraw energii odnawialnej oraz Tadeusz Narkun ? Koordynator projektu DOKLIP z ramienia ZPP.

 

Źródło: wartowiedziec.org

LIDER PROJEKTU
instytut logo2

 

PARTNERZY PROJEKTU

cep logo1

Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej szczegółów znajdziecie TUTAJ.

Akceptuję warunki.

EU Cookie Directive Module Information