Get Adobe Flash player

Dobry klimat w Powiecie Jasielskim

Dobiega końca cykl debat klimatycznych, przeprowadzanych w ramach realizowanego przez Instytut na Rzecz Ekorozwoju i Związku Powiatów Polskich projektu ?Dobry Klimat dla Powiatów?. Jedną z ostatnich debat była ta w Starostwie Powiatów w Jaśle.

Byłem zbudowany poziomem wiedzy i przemyśleń uczestników, wśród których było urzędnicy samorządowi, przedsiębiorcy i entuzjaści czystego powietrza oraz dobrego klimatu.

Praktycznie we wszystkich debatach, których byłem uczestnikiem z ramienia projektu, wymieniano dwa czynniki niezbędne do podjęcia skutecznych działań chroniących klimat i środowisko. Pierwszy to edukacja ekologiczna już od pierwszych klas szkoły, a nawet w przedszkolu, jak pokazywał film wyświetlany podczas debat.

Drugim czynnikiem, którego nie zabrakło nigdzie, a więc i w Jaśle, było stabilne prawo jak ważny element zachęty do podejmowania rozwiązań proklimatycznych i środowiskowych. W Powiecie Jasielskim, jak i w wielu innych, towarzyszył temu postulat systemu zachęt, także finansowych, ponieważ w pierwszej fazie energetyka rozproszona jest kosztowna. Powiat jest bardzo dobrze przygotowany do działań na rzecz klimatu i środowiska, ponieważ realizuje wspólnie z czterema partnerami zagranicznymi duży projekt VIS NOVA, poświęcony głównie zrównoważonemu rozwojowi.

Uczestniczy debaty, tworząc wizję powiatu i jego ukształtowania w roku 2030 przyjęli następujące determinanty:

  • usprawnienia komunikacyjne, w tym sieć komunikacji publicznej jako podstawowego sposobu poruszania się w powiecie,
  • zdobywanie środków zewnętrznych na realizację ?czystej? energetyki ? rozproszonej, odnawialnej
  • wzrost efektywności w przedsiębiorstwach i gospodarstwach domowych,
  • rozwój różnej działalności proekologicznej, także produkcji rolnej, na przykład winiarstwa,
  • powiat jasielski, według uczestników debaty, powinien być w roku 2030 atrakcyjny dla mieszkańców, inwestorów i turystów, z czystym środowiskiem i niezależny energetycznie.

Pozostaje zatem życzyć mieszkańcom powiatu spełnienia tych wszystkich zamierzeń, a pokazana przez uczestników debaty determinacja i poważne podejście do problemu pozwalają wierzyć, że ich plany zostaną zrealizowane.

 

Źródło: wartowiedziec.org

LIDER PROJEKTU
instytut logo2

 

PARTNERZY PROJEKTU

cep logo1

Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej szczegółów znajdziecie TUTAJ.

Akceptuję warunki.

EU Cookie Directive Module Information