Get Adobe Flash player

Olsztyn i Mrągowo - super debaty klimatyczne

Kolejne debaty klimatyczne w ramach projektu ?Dobry Klimat dla Powiatów? odbyły się w Olsztynie i Mrągowie, powiatach zasypanych śniegiem i w okowach silnego mrozu. Niska temperatura za oknami, przewrotnie świadcząca o tym, że klimat się zmienia, nie miała negatywnego wpływu na przebieg obu debat. Zarówno w powiecie mrągowskim, jak i olsztyńskim powalała na kolana olbrzymia wiedza na temat nie tylko zmian klimatu, ale także szeroko rozumianego środowiska.

W obu miejscach liczba osób biorących udział w debacie była znacznie większa, niż standardowo przyjęta w projekcie, ale przecież nie można było odmówić nikomu, chociaż zmniejszało to komfort wszystkich uczestników debat. Uczestnicy to pracownicy urzędów, przedstawiciele organizacji pozarządowych oraz przedsiębiorcy. Tak szerokie spektrum pozwoliło na przeprowadzenie ciekawych i żywo przebiegających debat.

Uczestnicy tej w Olsztynie postawili na rozwój odnawialnych źródeł energii, ale z zastrzeżeniem poszanowania specyfiki powiatu, lokalne tworzenie produktów i lokalna konsumpcja produktów, prowadzenie zalesień oraz rozwój ekoturystyki. Debata w Mrągowie pokazała, że jej uczestnicy preferują małe instalacje i nie wyobrażają sobie na przykład farm wiatrowych z wiatrakami o wysokości dwustu metrów, jak to często jest proponowane. Dlatego uważają, że warto pójść w kierunku małych, przydomowych urządzeń wiatrowych, energetyki solarnej i termomodernizacji. Zgodzili się też, że warto mieć wizję rozwoju energetycznego, ochrony klimatu i środowiska naturalnego. Aby plany rozwoju mogły być zrealizowane ? według uczestników debaty ? niezbędna jest w tym zakresie jasna i stabilna polityka rządu w tym zakresie oraz szeroko prowadzona edukacja nie tylko dzieci, ale i dorosłych. Działania nie mogą przypadkowe, ale prowadzone w sposób przemyślany i realizować wizję osób zaangażowanych w te zmiany. W realizacji takich założeń bodaj najważniejszym elementem jest współpraca wszystkich lokalnych organizacji oraz, co oczywiste było dla debatujących, niezbędna jest także współpraca powiatu z gminami i miastami.

I wreszcie na koniec wyzwanie dla organizatorów debat ? przekazanie wniosków z debaty tym, którzy mogą mieć wpływ na tworzenie odpowiedniego prawa i systemów finansowania polityki klimatycznej i ekologicznej, które zdecyduje o naszej przyszłości.

Dziękujemy Powiatowi Olsztyńskiemu i Powiatowi Mrągowskiemu za tak wspaniałe uczestnictwo w debatach.

 

Źródło: wartowiedziec.org

LIDER PROJEKTU
instytut logo2

 

PARTNERZY PROJEKTU

cep logo1

Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej szczegółów znajdziecie TUTAJ.

Akceptuję warunki.

EU Cookie Directive Module Information