Get Adobe Flash player

Tydzień z Dobrym Klimatem

To był pracowity tydzień, w którym odbyło się kilka debat klimatycznych w ramach naszego projektu ?Dobry Klimat dla Powiatów?.

Przy zmiennej pogodzie, gdzie siły natury starały się udowodnić, że zmiany klimatu to rzeczywistość, przeprowadzone zostały cztery debaty na Podkarpaciu. Były to powiaty: Stalowowolski, Niżański, Jarosławski i Przeworski.

Szanse sąsiadujących ze sobą Stalowej Woli i Niska są ? paradoksalnie ? jednocześnie zagrożeniami. Likwidowane w Stalowej Woli wielkie zakłady przemysłowe, służą ochronie jakości powietrza także w powiecie niżańskim, ale jednocześnie odbierają miejsca pracy, a więc źródła utrzymania. Jednak, mimo tego paradoksu, oba powiaty widzą szansę rozwoju zapewniającego ochronę klimatu i powietrza. Szczególnie podkreślano to w Nisku, gdzie tworząc wizję powiatu w roku 2030 wymieniano następujące pożądane elementy: numer jeden to turystyka, którą można pobudzić poprzez stworzenie infrastruktury rowerowej, poprawę jakości i liczby dobrych dróg, wspomaganie rozwoju gospodarstw ekologicznych i agroturystycznych, odnowienie przemysłu rolno-spożywczego oraz budowę i zagospodarowanie zbiorników wodnych. Ważną rolę odgrywa lesistość powiatu i jej rozwijanie, a wspólną szansą dla obu powiatów jest także popieranie przemysłu (miejsca pracy), ale o niskiej emisji zanieczyszczeń.

Powiaty jarosławski i przeworski stawiają w dużej mierze na turystykę. Szczególnie, że oba mają już infrastrukturę turystyczną, w tym unikalną trasę rowerową. Dla powiatu jarosławskiego niezbędne jest wybranie marki, którą będzie można promować i przyciągać turystów. Powiat przeworski tymczasem ma już bardzo sprawnie działającą LGD (Lokalną Grupę Działania) i nawiązuje współpracę z partnerami zagranicznymi w zakresie działań i inwestycji, które nie szkodzą klimatowi i ochronie czystego powietrza.

Wszystkie cztery powiaty położone na Podkarpaciu mają duży potencjał rozwoju inwestycji proklimatycznych i proekologicznych oraz ciekawe pomysły, wypracowane w czasie debat. Pozostaje tylko życzyć im sprzyjającego klimatu i wytrwałości w osiąganiu nakreślonych wizji rozwoju.

 

Źródło: wartowiedziec.org

LIDER PROJEKTU
instytut logo2

 

PARTNERZY PROJEKTU

cep logo1

Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej szczegółów znajdziecie TUTAJ.

Akceptuję warunki.

EU Cookie Directive Module Information