Get Adobe Flash player

Dobry klimat w Żninie i Wągrowcu

Trwa cykl debat ?Podyskutujmy o klimacie w naszym powiecie". Tym razem były to dwie debaty w sąsiadujących sobą województwach i powiatach ? Powiat Żniński i Powiat Węgrowski. Oba powiaty mają też wiele wspólnego ? piękne położenie i atrakcyjność turystyczna, a w takim otoczeniu nie może zabraknąć troski nie tylko o klimat, ale także o środowisko.

Debata w Żninie wyróżniła się tym, że udział w niej wzięli przede wszystkim przedstawiciele starostwa, natomiast zabrakło przedstawicieli gmin. Uczestnicy zgodzili się z tym, że najbardziej skutecznym narzędziem wspomagającym wdrażanie technologii ekologicznych są instrumenty ekonomiczne, czyli przede wszystkim opłacalność. Wskazano także i na to, że technologie pozyskiwania odnawialnych źródeł energii też mają negatywne skutki, jak to się dzieje często przy stosowaniu technologii wiatrowej, czyli popularnych wiatrakach. Uczestnicy debaty zgodzili się także, iż niemal od początku edukacji powinny być propagowane właściwe wzorce podejścia do OZE, powołując się także na przykład przedszkola w filmie wyświetlanym podczas debaty.

W siedzibie Starostwa Powiatowego w Wągrowcu spotkali się przedstawiciele powiatu, gmin i organizacji obywatelskich. Dyskusja skoncentrowała się nie tyle na problemach aktualnych, ale przede wszystkim tworzono wizję powiatu w 2030 pod kątem ochrony klimatu i środowiska. Tak więc w budownictwie, przede wszystkim indywidualnym, powinny przeważać tzw. budynki pasywne. Z kolei budynki publiczne będą ogrzewane energią geotermalną, obecną na tym terenie. Przygotowane zostaną specjalne ścieżki postępowania dla obywateli i instytucji w zakresie energooszczędnych inwestycji. Wskazane są duże dotacje do pomp ciepła, a jednocześnie powinny być stosowane dotkliwe kary dla osób i instytucji zanieczyszczających środowisko. Będzie budowana duża świadomość ekologiczna całej społeczności, a także potrzebne są znaczące zmiany w prawie dotyczące szeroko rozumianej ochrony środowiska i klimatu.

Postulat zmian legislacyjnych pojawia się niemal na każdej debacie, wrócimy więc na naszych łamach do tych zagadnień w najbliższym czasie.

 

Źródło: wartowiedziec.org

LIDER PROJEKTU
instytut logo2

 

PARTNERZY PROJEKTU

cep logo1

Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej szczegółów znajdziecie TUTAJ.

Akceptuję warunki.

EU Cookie Directive Module Information