Get Adobe Flash player

Dobry Klimat w powiatach włocławskim, poznańskim i gnieźnieńskim

Kolejne konferencje odbyły się we Włocławku, Poznaniu i Gnieźnie. Bardzo ważną cechą jest to, że uczestnicy debaty tylko na początku zapoznają w sposób uporządkowany z podstawowymi danymi dotyczącymi zmian klimatu.

W kolejnych częściach pracując za pomocą burzy mózgów zajmują się zagadnieniami dotyczącymi swojego powiatu i wypracowują własny model działań, antycypując pożądaną sytuację klimatyczną i stan środowiska w powiecie w roku 2030. Wynik debaty to nie jakaś abstrakcja, ale oparty na dotychczasowych doświadczeniach model rozwoju dla danego powiatu. Dlatego wynik każdej debaty nie jest taki sam w każdym powiecie.

W powiecie włocławskim uczestnicy debaty ustalili, że konieczna jest edukacja ekologiczna i uporządkowanie wiedzy społeczeństwa w tym zakresie. Sytuację może też poprawić rozwój terenów turystycznych ? trochę przewrotnie, bo w tym zakresie za sojusznika uznano wydłużenie okresów korzystnych dla turystyki temperatur. Przewidziano także budowę ścieżek rowerowych oraz konieczność polityki regionalnej wspierającej działania proekologiczne i proklimatyczne. Tak więc powiat włocławski w roku 2030 powinna charakteryzować nowoczesna gospodarka korzystająca ze źródeł energii odnawialnej. Oprócz tego powinny powstać licznie małe elektrownie wodne i biogazowe oraz rozwinąć się na dużą skalę produkcja roślin energetycznych.

Dla uczestników debaty klimatycznej w powiecie poznańskim najważniejsza była integracja powiatu z całą aglomeracją, ponieważ powiat otacza miasto i nie da się oraz nie ma potrzeby rozdzielania tych organizmów. Powinien więc powstać zintegrowany transport, oparty głównie na sprawnej komunikacji publicznej, z wykorzystaniem pojazdów hybrydowych oraz sieci ścieżek rowerowych. Realizacja zarysowanych celów będzie możliwa tylko przy uświadomieniu społeczności aglomeracji, a więc bardzo istotna jest rola odpowiednio prowadzonej edukacji.

I wreszcie powiat gnieźnieński, gdzie podczas dyskusji padało bardzo wiele pomysłów do wykorzystania, np. powstanie gnieźnieńskiej strefy ekonomicznej ukierunkowanej na produkcję odnawialnych źródeł energii. Ostateczne ustalenia debaty gnieźnieńskiej są bardzo konkretne: wspieranie budownictwa pasywnego, niskie bezrobocie dzięki inwestycjom ekologicznym, eko-powiat oraz zadrzewianie miast.

 

Źródło: wartowiedziec.org

LIDER PROJEKTU
instytut logo2

 

PARTNERZY PROJEKTU

cep logo1

Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej szczegółów znajdziecie TUTAJ.

Akceptuję warunki.

EU Cookie Directive Module Information