Get Adobe Flash player

Dobry Klimat w Powiecie Olkuskim

Rozkręca się Dobry Klimat dla Powiatów. 7 listopada odbyła się kolejna debata klimatyczna, tym razem w Powiecie Olkuskim.

Przypominamy - Instytut na rzecz Ekorozwoju i Związek Powiatów Polskich realizują finansowany przez LIFE+ projekt pod nazwą Dobry Klimat dla Powiatów. Wśród zaplanowanych przedsięwzięć projektowych jest także prawie sto debat klimatycznych, odbywających się powiatach. Debata olkuska była jedną z nich.

W kilkugodzinnej debacie wzięło udział kilkanaście osób. Reprezentowały one powiat, miast Olkusz, gminy z terenu powiatu oraz przedsiębiorców, których produkcja ma bezpośredni wpływ na środowisko. Taki zestaw uczestników zapewnił prezentację różnych punktów widzenia i konieczność dochodzenia do kompromisu.

Podczas debaty uczestnicy oglądają film o inwestycjach w ochronę klimatu, prezentację o zmianach klimatu i przyczynach tego zjawiska. Najważniejsza jest jednak część warsztatowa, podczas której uczestnicy debaty starają się wypracować plan działań na rzecz ochrony środowiska i klimatu w skali swojego powiatu, a więc czasami bardzo wchodzą w grę bardzo konkretne działania, a nie ogólne stwierdzenia.

Warsztatowa praca w zespołach przedłużyła się nawet poza wyznaczony czas. Debata obfitowała w wiele argumentów i poruszono w niej wiele aspektów działań pro klimatycznych. Wspólnym wnioskiem wszystkich uczestników debaty okazała się być edukacja ekologiczna i klimatyczna. Drugim elementem było podejmowanie konkretnych działań, na przykład uporządkowania i usprawnienia zarządzania odpadami z udziałem wszystkich gmin na terenie powiatu. Obecność przedsiębiorców wpłynęła także na uwzględnienie w podjętych ustaleniach czynnika ekonomicznego, czyli wskazano działania proekologiczne, które nie tylko dają efekt ochrony środowiska, ale także zapewniają tworzenie nowych miejsc pracy i są po prostu opłacalne ekonomicznie.

Wnioski z debaty zostaną teraz opracowane przez moderatorów debaty i przekazane Staroście Olkuskiemu. W ten sposób tworzy się szansa na ich realizację w powiecie. Jest to ważne, ponieważ w perspektywie finansowej 2014-2020 bardzo istotne miejsce będą zawierały środki na działania związane z ochroną klimatu i środowiska naturalnego. Tak więc wynik debaty ? szczególnie tak udanej, jak w Olkuszu ? może być podstawą planów i projektów, które pozwolą na sięgnięcie środków unijnych. Warto też dodać, że wszystkie debaty klimatyczne odbywają się pod patronatem ministra ochrony środowiska, wnioski z debat dostarczą resortowi do planów działań na rzecz środowiska i klimatu w skali całego kraju.

 

Źródło: wartowiedzec.org

LIDER PROJEKTU
instytut logo2

 

PARTNERZY PROJEKTU

cep logo1

Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej szczegółów znajdziecie TUTAJ.

Akceptuję warunki.

EU Cookie Directive Module Information