Get Adobe Flash player

Dobry Klimat w Biłgoraju

19 października w Sali Młodzieżowego Domu Kultury w Biłgoraju powiatowa Debata Klimatyczna, zorganizowana w ramach projektu Dobry Klimat dla Powiatów. Projekt jest realizowany przez Instytut na Rzecz Ekorozwoju i Związek Powiatów Polskich.

Obszar powiatu w czterdziestu procentach pokrywają lasy i są to bardzo atrakcyjne turystycznie tereny. W takiej sytuacji problemy środowiska, ze szczególnym uwzględnieniem klimatu i czystości powietrza mają duże znaczenie. Znalazło to potwierdzenie w przebiegu debaty.

Jako wstęp do debaty został odczytany list ministra środowiska Marcina Korolca, który objął swoim patronatem cały cykl Powiatowych Debat Klimatycznych, organizowanych na terenie całej Polski. Na sali obecni byli zajmujący się środowiskiem naturalnym przedstawiciele powiatu, gmin z terenu powiatu oraz przedsiębiorcy. Dzięki temu Debatę otworzył wicestarosta biłgorajski Stanisław Schodziński. Wstępem do merytorycznych rozważań była przygotowana przez Zespół Projektowy prezentacja na temat zmian klimatycznych oraz film pokazujący dobre przykłady działania na rzecz ochrony klimatu. Potem uczestnicy debaty prowadzili obrady w grupach, aby na końcu zarekomendować swoje wnioski wszystkim pozostałym uczestnikom. Przebieg debaty udowodnił, że zagadnienia klimatyczne nie są jakimś abstrakcyjnym problemem, oderwanym od codziennych działań człowieka. Wręcz przeciwnie ? dyskusja w grupach i wspólne jej podsumowanie pokazało, że działania na rzecz ochrony klimatu mają bardzo konkretny wymiar gospodarczy, finansowy i wspólnotowy.

Obecność przedstawicieli biznesu z jednej, a przedstawicieli organów samorządowych z drugiej strony dała możliwość skonfrontowania poglądów obu tych grup w dziedzinie zakresu ingerencji w środowisko. W dyskusji prezentowano wiele ciekawych pomysłów na podejmowanie działań chroniących klimat, a jednocześnie mających na wzrost liczby miejsc pracy i innych korzyści, jakie dają ?inwestycje w środowisko?.

W krótkim czasie wszystkie uporządkowane wnioski z Powiatowej Debaty Klimatycznej przekazane zostaną Staroście Biłgorajskiemu do wykorzystania podczas realizacji przez powiat jego zadań.

 

Źródło: wartowiedziec.org

LIDER PROJEKTU
instytut logo2

 

PARTNERZY PROJEKTU

cep logo1

Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej szczegółów znajdziecie TUTAJ.

Akceptuję warunki.

EU Cookie Directive Module Information