Get Adobe Flash player

Dobry Klimat dla Powiatów - dobre życzenia ministra

Pisaliśmy niedawno o objęciu patronatem przez Ministra Środowiska organizowanych prawie stu debat klimatycznych w powiatach na terenie całej Polski. Wszystko to w ramach projektu ?Dobry Klimat dla Powiatów?, realizowanego przez Instytut na rzecz Ekorozwoju i Związek Powiatów Polskich. Odbyły się już pierwsze debaty, za chwilę odbędą się następne.

Zachęcając do licznego udziału w debatach, publikujemy treść wystąpienia Ministra Środowiska Marcina Korolca. Jest dużą satysfakcją dla obu partnerów projektu oraz dla wszystkich jego uczestników, że nasze działania dostrzegane są na szczeblu centralnym. Oto treść listu:

Z wielką radością przyjąłem informację o rozpoczęciu cyklu spotkań ?Podyskutujmy o klimacie w naszym powiecie" w ramach projektu realizowanego przez Instytut na rzecz Ekorozwoju we współpracy ze Związkiem Powiatów Polskich.

Obserwowane na przestrzeni ostatnich lat zjawiska atmosferyczne przestają być traktowane w kategoriach anomalii pogodowych. Powtarzające się huraganowe wiatry, powodzie i podtopienia po nagłych, obfitych deszczach lub przedłużające się okresy suszy - taki jak ten, z którym mieliśmy do czynienia na przełomie września i października, powodują ogromne straty materialne, a przede wszystkim przekonują o tym, ze klimat się zmienia nawet najzagorzalszych sceptyków. Oprócz tego, Polska, pozostaje jednym z państw Unii Europejskiej, w których emituje się najwięcej gazów cieplarnianych. Tematów do poważnej debaty zatem nie zabraknie.

Planowany na najbliższe lata projekt ,Dobry Klimat dla Powiatów" to szansa na konstruktywną dyskusję o tym, jakie obrać strategie adaptacji do czekających nas zmian. Jakie działania prowadzić na poziomie społeczności lokalnej, gminy, czy powiatu, aby ograniczyć emisję dwutlenku węgla i jednocześnie efektywnie wydawać pieniądze. Czy lepiej inwestować w infrastrukturę, edukację, czy może w dodatkowe świadczenia lekarskie?

Cykl spotkań ,Podyskutujmy o klimacie w naszym powiecie" doawansowany jest ze środków programu na rzecz środowiska LIFE+, przy znacznym wsparciu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Jako Ministra Środowiska, bardzo cieszy mnie wzrastające z roku na rok zaangażowanie polskich podmiotów, w tym również samorządów, w działania przyczyniające się do poprawy stanu środowiska naturalnego. Jego odzwierciedleniem jest, między innymi, zwiększająca się liczba bardzo dobrej jakości wniosków o dofinansowanie, składanych w ramach corocznie organizowanych naborów.

Wszystkim Państwu - uczestnikom i organizatorom spotkań, pragnę podziękować za tę inicjatywę. Spotkania ekspertów i samorządowców to ważny krok do wypracowania sprawnego systemu reagowania na zmiany klimatu. Co więcej, wynik debat będzie doskonałym materiałem poglądowym dla mnie jako ministra - materiałem, który pozwoli mi lepiej kształtować politykę klimatyczną na poziomie ministerstwa tak, aby odpowiadała potrzebom na poziomie lokalnym.

Zatem życzę Państwu i sobie owocnych debat.
Marcin Korolec

 

Źródło:

LIDER PROJEKTU
instytut logo2

 

PARTNERZY PROJEKTU

cep logo1

Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej szczegółów znajdziecie TUTAJ.

Akceptuję warunki.

EU Cookie Directive Module Information