Get Adobe Flash player

Organizowane przez ZPP i InRE, powiatowe debaty klimatyczne objęte patronatem Ministra Środowiska

Ostatnio debaty jako rozwiązywanie spraw publicznych i lokalnych wpisują się coraz częściej w polski sposób funkcjonowania społeczeństwa obywatelskiego. 3 października 2012 roku rozpoczął się cykl 90 powiatowych debat klimatycznych. Ministerstwo Środowiska objęło nad nimi honorowy patronat. 

Podyskutujmy o klimacie w naszym powiecie! ? to hasło, pod którym 3 października ruszył cykl 90 debat na temat tego, jak wykorzystać zmiany klimatu do rozwoju gospodarczego i jak adoptować się do zmian klimatycznych. Odbędą się one w 90 powiatach. Organizatorzy debaty, Instytut na rzecz Ekorozwoju i Związek Powiatów Polskich oraz Community Energy Plus, chcą, aby ochrona klimatu stała się istotnym punktem w strategiach rozwoju powiatów, miast i gmin. - Uważamy, że rozmawiać o klimacie należy. Diametralnie nie zatrzymamy jego zmian, ale z pewnością możemy je spowolnić poprzez ograniczanie emisji dwutlenku węgla, a na pewno powinniśmy się do tych zmian przystosować. Chcemy, aby polskie społeczeństwo miało tego świadomość. Bo przecież ochrona klimatu, to też ochrona naszego zdrowia i życia. Politykę klimatyczną proponowaną przez Unię Europejską można wykorzystać do rozwoju gospodarczego. Ale to wymaga podjęcia innowacyjnych działań. Chcemy właśnie rozmawiać o tych działaniach i o nowych możliwościach jakie dają nam zmiany klimatu. A przecież jest ich dużo - powiedział Wojciech Szymalski, koordynator projektu Dobry Klimat dla Powiatów w ramach którego organizowane są debaty.

W ramach projektu Dobry Klimat dla Powiatów przeprowadzono badania wśród liderów społeczność powiatowych, z których wynika, że świadomość zmian klimatu jest wciąż jeszcze zbyt mała. Mylone są pojęcia: adaptacja do zmian klimatu a ochrona klimatu. Mało kto ma pomysł jak zmiany klimatu wykorzystać do rozwoju powiatów. W kontekście tego badania debaty stają się bardzo istotne i potrzebne, a nowatorskie rozwiązania chroniące klimat to również szansa na rozwój lokalnego rynku pracy i gospodarki.

- Działania na rzecz ochrony klimatu i dostosowania do zachodzących zmian traktuję jako integralną część zrównoważonego rozwoju naszego kraju. Rozwoju - odbywającego się z poszanowaniem środowiska naturalnego i przyczyniającego się do poprawy jakości naszego życia. Ale zrównoważony rozwój nie będzie osiągalny bez zaangażowania władz na wszystkich szczeblach i bez zaangażowania mieszkańców. Dlatego popieram projekt "Dobry Klimat dla Powiatów".

Wydarzenie to jest modelowym przykładem zasady przyjętej już w 1992 roku na Szczycie Ziemi w Rio de Janeiro: myśl globalnie ? działaj lokalnie. 
- Liczę, że prowadzona w ramach projektu dyskusja doprowadzi, z jednej strony do identyfikacji niezbędnych, a jednocześnie najskuteczniejszych i najbardziej efektywnych kosztowo z punktu widzenia potrzeb i możliwości danego powiatu działań na rzecz adaptacji do zmian klimatu i sposobów ograniczenia emisji CO2. Z drugiej - do podzielenia się już uzyskanymi pozytywnymi doświadczeniami i dobrymi praktykami, które będą mogły być z powodzeniem stosowane przez inne powiaty i gminy. Materiał z debat będzie również dla mnie przyczynkiem do zastanowienia się nad tym, jak usprawnić naszą politykę klimatyczną, ale również inwestycyjną - powiedział Marcin Korolec, minister środowiska.

Pomysł projektu i debat klimatycznych został zainspirowany działaniami Kornwalii, jednego z biedniejszych regionów Wielkiej Brytanii, który z powiedzeniem wykorzystał zmieniający się klimat i adaptację do jego zmian do własnego rozwoju i podniesienia jakości życia mieszkańców. Organizatorzy debat ? Instytut na Rzecz Ekorozwoju i Związek Powiatów Polskich - mają nadzieję, że debata o wykorzystaniu zmian klimatu do rozwoju i adaptacji do zmian klimatu zadomowi się w Polsce na dłużej, a powiatowe dyskusje zainspirują lokalne społeczności do działań pro klimatycznych.

 

Źródło: wartowiedziec.org

LIDER PROJEKTU
instytut logo2

 

PARTNERZY PROJEKTU

cep logo1

Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej szczegółów znajdziecie TUTAJ.

Akceptuję warunki.

EU Cookie Directive Module Information